Debata o aktywności ludzi młodych w życiu społecznym w Gimnazjum w Suchedniowie

27 marca w suchedniowskim Gimnazjum im. św. Stanisława Staszica odbyła się debata, w której udział wzieli przedstawiciele SKN Homo Politicus : Jakub Maj, Radosław Glejzer i Arkadiusz Lewandowski.

Tematyka dotyczyła przede wszystkim tego jak młodzi mieszkańcy mogą wpływać na to co dzieje się i tworzy w ich społeczności lokalnej.
Nazwa tematu brzmiała : Nie tylko wybory – czyli jak młodzi ludzie mogą wpływać na rzeczywistość i aktywnie uczestniczyć w demokracji ?
Choć temat nie dotyczył bezpośrednio wyborów lecz na samym początku uczestnicy dyskusji zastanawiali się czy dobrym rozwiązaniem byłoby obniżenie wieku wyborczego – na co przede młodzi ludzie uczący się obecnie w gimnazjum suchedniowskim odpowiedzieli że według nich ich głos w tak młodym wieku nie byłby sprawą przemyślaną i odpowiedzialną gdyż przede wszystkim wśród ich rówieśników przeważałaby opcja populizmu wyborczego.
Zastanawialiśmy się wspólnie jak należy przekonywać młodych ludzi do większej aktywności politycznej i tutaj wnioski były co najmniej optymistyczne ponieważ młodzi ludzie chętnie działają w stowarzyszeniach jak np. obecnie działające w Suchedniowie Stowarzyszenie Młodych Suchedniowa potoczniej nazywane SMS – em.
Młodzi ludzie poruszyli również temat wolontariatów, co jest bardzo ważnym zagadnieniem poprzez to że obecna młodzież zdobywając doświadczenie dokonują aktywizacji i dzięki niesieniu pomocy innym ludziom zapoznają się oni z problemami dotykającymi w ich społeczności lokalnej a także stają się bardziej odpowiedzialni za swoją małą ojczyznę.
Debata zawierała również analizę problemów dotykających samej gminy Suchedniów do której zaliczają się kwestie dotyczące rewitalizacji parku, problem zalewu, pojawiło się również pytanie dotyczące jak powinna wyglądac reformacja Suchedniowa.
W spotkaniu wzieli udział min :
– Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Suchedniów Pan Stanisław Kania
– Dyrektor gimnazjum Pan Zdzisław Wojnarski
– Kordynator wolontariatu Pani Anita Sołkiewicz
– Radni gminy Suchedniów : Pan Jacek Odzimek i Pan Paweł Słoma
– założyciele Stowarzyszenia Młodych Suchedniowa Pan Marek Materek, Pan Piotr Herman
Dziękujemy serdecznie organizatorom za zaproszenie nas do wzięcia udziału w debacie.

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress