Debata o transformacji ustrojowej w Radiu Kielce

10264535_670621476336659_3164793457941137208_n
SKN Homo Politicus wspólnie z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej i Radiem Kielce zoorganizowały 23 kwietnia debatę radiową, której tematyka dotyczyła podsumowania tego co nam mieszkańcom Polski dała transformacja ustrojowa na przełomie ćwierćwiecza.

Reaktywowanie samorządu terytorialnego było jedną z najbardziej udanych i doniosłych reform samorządu terytorialnego. Plusem transformacji może być również uznawanie tego że Polska przez 25 lat przeszła bardzo wyraźną zmianę w każdym aspekcie poczynając od ustroju politycznego po zmiany gospodarcze.

Polacy sami mogą decydować o swojej przyszłości, uczestniczymy w wyborach – posiadając kluczowy wpływ na to kto będzie odpowiadał za sprawy poczynając od lokalnych głosowań po to że możemy wybrać osoby odpowiedzialne za kraj.
Bez jakichkolwiek ograniczeń możemy się zrzeszać do różnych instytucji od organizacji pozarządowych do ugrupowań politycznych o różnym profilu ideologicznym.
Warto również podkreślić że za wypracowanie PKB w obecnym kształcie odpowiadają w większości przedsiębiorcy.
Do dużego sukcesu możemy też zaliczyć rozwój instrastruktury podstawowej, widoczne polepszenie jakości usług publicznych.

Niestety oprócz niepodważalnych zalet reform występują też minusy do których przede wszystkim zaliczamy nie do końca udaną koncepcję aktywizacji społeczności lokalnych. Mieszkańcy z reguły niechętnie uczestniczą w życiu publicznym. W Polsce dostrzegalne jest niskie zaufanie społeczne. Organizację Trzeciego Sektora wykonują zbyt mało usług publicznych.
Mało słyszymy o efektach realizacyjnych partnerstwa publiczno – prywatnego.

Wśród gości debaty byli przedstawiciele z trzech środowisk którzy mieli poprzez 25 lat największą styczność ze sposobem realizowania transformacji ustrojowej a byli to :

Przedsiębiorcy :
Helena Gontarz – Prezes PSS Społem
Mirosław Lubarski – współwłaściciel Grupy PSB – Polskie Składy Budowlane

Organizacje pozarządowe :
ks. Stanisław Słowik – dyrektor CARITAS diecezji kieleckiej
Michał Braun – Centrum Wolontariatu

Samorządowcy :
Marian Buras – wójt gminy Morawica
Robert Jaworski – burmistrz Chęcin

Wśród zaproszonych gości była również Dr. Lucyna Rajca – wykładowca naszego Instytutu Nauk Politycznych. Pani Dr. Rajca jest jednym z najbardziej znanych i cenionych ekspertów w sprawach ustroju i reform samorządu terytorialnego.

Wśród gości nie mógł niestety z nami Prezes Fundacji Demokracji Lokalnej – Adam Aduszkiewicz który jednak skierował poprzez łącze telefoniczne kilka słów do uczestników, gości jak również podkreślił jak ważna powinna być dla nas wszystkich transformacja ustrojowa.

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress