Wielka Debata Ukraińska

W środę 26 marca odbyła się ,,Wielka Debata Ukraińska ” której organizatorami byli Instytut Nauk Politycznych UJK oraz studenckie koło naukowe ,,Homo Politicus”.
Debata była skierowana przede wszystkim dla studentów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach a także dla mieszkańców miasta Kielce i jego okolic.
Ukraina jest obecnie w bardzo niestabilnej sytuacji politycznej, czego konsekwencję przede wszystkim gospodarcze mogą być zauważalne w całej Europie również w naszym kraju. Polska pełni w nim bardzo ważną rolę jako swoistego ambasadora Ukrainy w Unii Europejskiej co zostało podkreślone podczas debaty
Zauważalne są również zachowania Rosji i przede wszystkim sposób w jakim dokonała agresywnej aneksji na Krymie jednoznacznie jest odbierany jako próba powrotu do polityki imperialistycznej stosowanej przez ZSRR w XX wieku.
Podczas debaty goścmi byli parlamentarzysci – Maria Zuba z Prawa i Sprawiedliwości, Artur Gierada z Platformy Obywatelskiej wśród uczestniczących byli również europosłowie okręgu małopolsko- świętokrzyskiego- Joanna Senyszyn z Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Czesław Siekierski z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Debatę poprowadził jeden z najbardziej cenionych polskich politologów, dyrektor Instytutu Nauk Politycznych UJK – prof.UJK Kazimierz Kik.
Jako pierwszy głos zabrał Artur Gierada który podkreślał że to co obecnie dzieje się w tym kraju jest swoistą grą prowadzoną przez Putina i pytaniem zasadniczym jest to czy jego zadowala tylko zdobycie Krymu czy posiada on dalszą chęć ekspansji gdzie celem podstawowym jest uzależnienie Ukrainy od Rosji co może doprowadzic do efektów katastroficznych.
Umowa Stowarzyszeniowa jest dobrym krokiem żeby Ukraina była członkiem Unii Europejskiej.
Nie można pozostawić jej samej sobie – stwierdził poseł Gierada. Nie może ta pomoc być oparta tylko i wyłącznie na pieniądzach, musi ona również inne formy pomocy dla Ukrainy.
Poseł Gierada cytował wypowiedź słynnego ukraińskiego boksera Witalija Kliczki lidera partii UDAR który stwierdził na konwencji Platformy Obywatelskiej że Ukraina czuje wsparcie Polski która jest swoistym ambasadorem Ukrainy w Unii Europejskiej
Następnie głos zabrał Europoseł Czesław Siekierski który rozpoczął swoją wypowiedź od stwierdzenia że Ukraina nie wykorzystała ponad 20 lat swoich przemian i możliwości jakie uwarunkowania historyczne Ukrainie dały.
Europa i Polska zrobiły również niestety za mało dla tego kraju. Propozycja Stowarzyszenia była słaba szczególnie w kwestiach transformacyjnych były one mało miarodajne. Dobrą formułą byłoby według Siekierskiego przyjmowanie w większym stopniu studentów z Ukrainy, Białorusi czy Rosji to jest rodzaj inwestycji w przyszłość. Jest to forma kształtowania postaw demokratycznych w obywatelach tych krajów gdzie potem oni mieliby większe szanse przenieść na swój grunt przemiany gospodarcze. Europoseł również podkreślił widoczny problem wielkiej polaryzacji na biednych i bogatych co musiało doprowadzić do takiej sytuacji na Ukrainie jaka jest obecnie.
Maria Zuba również zauważyła że obecna Ukraina jest społeczeństwem mocno spolaryzowanym.
Ludzie zamieszkujący na Ukrainie i pochodzący z klas średnich i biednych są zdecydowanie bardziej zainteresowani przystąpieniem Ukrainy do Unii Europejskiej niż oligarchowie którzy nie mają aż tak wielkiej chęci przystępowania do struktur unijnych.
Zauważalne w tym kraju jest to że nikt tam nie chcę być suwerenem narodu, rządzimy bo zostaliśmy wybrani. Pani poseł jest przewodniczącą parlamentarnej grupy polsko-ukraińskiej, która jest bardzo aktywna. Aktywność ta jest dostrzegalna na polu dzialań wszystkich ugrupowań, działania jej idą w kierunku jak pomóc narodowi ukraińskiemu.
Jest również stawiane pytanie jak pomóc polskiemu biznesowi ale i odwrotnie tym którzy chcą robić biznes na Ukrainie ale chcieliby mieć przejrzyste, czytelne prawo na Ukrainie.
Prof.Joanna Senyszyn podkreśliła że Unia Europejska w tym przede wszystkim Polska rozbudziła nadzieję Ukrainy na przyjęcie do Unii Europejskiej, ale w gruncie rzeczy Ukraina nie spełnia żadnych kryteriów i nic nie wskazuje na to że w ciągu najbliższych 10-20 lat takie kryteria mogła spełnić i w związku z tym rozbudowę tych nadziei w czasie negocjacji nad umową stowarzyszeniową wybuchły z całą siłą.
Oczekiwania Ukraińców były ogromne a Unia Europejska reagowała w sposób powściągliwy mając świadomość że Umowa Stowarzyszeniowa to jest wszystko co może być a o żadnej dacie członkostwa nie może być mowy ponieważ jest to jedna wielka niewiadoma kiedy Ukraina realnie spełni kryteria które są niezbędne.
W stosunkach polsko-rosyjskich stosunki zawsze miały taki charakter gdzie wyczuwało się niechęć do Rosji co na ogół nam szkodziło a nie Rosji czym należy się martwić.
Prof.Senyszyn podkreśliła że obecnie nie grozi nam III wojna światowa której nie powinniśmy się obawiać.
Podczas debaty nie zabrakło również wypowiedzi przedstawicieli współorganizatora debaty czyli SKN Homo Politicus którego reprezentami byli Jakub Maj – Przewodniczący Zarządu SKN Homo Politicus, Radosław Glejzer – Sekretarz SKN Homo Politicus oraz Arkadiusz Lewandowski- reprezentant SKN Homo Politicus.
Podkreśliliśmy że to co dzieje się obecnie na Ukrainie ma obecnie bardzo duży wpływ na sytuację gospodarczą Polski jak również Europy. Takie debaty posiadają duży sens ponieważ my jako studenci chcemy poznawać stanowiska parlamentarzystów którzy analizują to co obecnie tam się dzieje, pomogą nam młodym ludziom, studentom poznać istotę tego konfiktu co spowodowało że w tym kraju nastąpiła taka sytuacja polityczno- gospodarcza. Polska jest bezpośrednim sąsiadem Ukrainy wspieramy ją w dobie przemian politycznych jesteśmy w pełni nadziei że w niedługiej przyszłości Ukraińcy doświadczą tak jak nasz kraj entuzjazmu poprzez wstąpienie do struktur europejskich.
Prof. Kazimierz Kik zwrócił uwagę na końcu debaty , że Polska w konflikcie ukraińskim nie jest instrumentem znaczącym, a sytuacja na Ukrainie to problem pomiędzy aspiracjami Rosji i Stanów Zjednoczonych. Jednak nasz kraj musi liczyć się z jego konsekwencjami.

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress